ASV prezidenta Džo Baidena administrācija otrdien pabeidz izstrādāt noteikumus, kas faktiski aizliegs ASV tirgū laist gandrīz visas Ķīnas vieglās un kravas automašīnas. Šis solis ir daļa no Ķīnas izcelsmes transportlīdzekļu programmatūras un aparatūras apkarošanas.
Vašingtonas jaunākais solis pret Ķīnas transportlīdzekļiem seko pēc tam, kad Tirdzniecības ministrija šomēnes paziņoja, ka tā apsver līdzīgu vēršanos pret Ķīnā ražotiem bezpilota lidaparātiem, ņemot vērā pagājušajā gadā strauji paaugstinātos muitas tarifus tās elektrisko transportlīdzekļu importam.
“Tas ir patiešām svarīgi, jo mēs nevēlamies, lai uz ceļiem parādītos divi miljoni Ķīnas automašīnu, bet pēc tam saprastu, ka mums ir draudi,” intervijā aģentūrai Reuters sacīja tirdzniecības sekretāre Džīna Raimondo , atsaucoties uz valsts drošības apsvērumiem.
Septembrī viņas vadītais departaments ierosināja plašu aizliegumu attiecībā uz galveno Ķīnas programmatūru un aparatūru savienotajos transportlīdzekļos, kas atrodas uz Amerikas ceļiem, – programmatūras aizliegumi stāsies spēkā 2027. modeļa gadā, bet aparatūras aizliegumi – 2029. gadā. Tie arī aizliedz Ķīnas autobūves uzņēmumiem testēt pašbraucošus automobiļus uz ASV ceļiem.
Noteikumi attiecas arī uz Krievijas transportlīdzekļiem un sastāvdaļām.
ASV Tirdzniecības departaments galīgajos noteikumos norādīja, ka tas veic dažas izmaiņas, piemēram, atbrīvo no prasībām transportlīdzekļus, kas ir smagāki par 10 000 mārciņu, kas ļautu Ķīnas uzņēmumam BYD turpināt montēt elektriskos autobusus Kalifornijā.
Pirmdien departaments paziņoja, ka drīzumā plāno ierosināt noteikumus, kas aizliedz izmantot Ķīnas programmatūru un aparatūru lielākos komerciālajos transportlīdzekļos, tostarp kravas automašīnās un autobusos. Galīgais lēmums būs atkarīgs no nākamās Trampa administrācijas.
Mainoties, departaments paziņoja, ka aizliegumi neattieksies uz Ķīnas programmatūru, kas izstrādāta pirms jauno noteikumu stāšanās spēkā, ja vien to neuztur Ķīnas uzņēmums.
Tas nozīmē, ka General Motors un Ford potenciāli varētu turpināt importēt dažus Ķīnā ražotus transportlīdzekļus ASV pircējiem, žurnālistiem sacīja augsta ranga amatpersona.
Automobiļu inovāciju alianse, kas pārstāv GM, Toyota Motor , Volkswagen, Hyundai Motor un citus lielākos autoražotājus, neveiksmīgi centās iegūt papildu gadu, lai izpildītu aparatūras prasības.
Zviedrijas autoražotājs Polestar, kas ir Ķīnas Geely zīmols, oktobrī brīdināja, ka bez izmaiņām tirdzniecības noteikumi “faktiski aizliegs” tam pārdot transportlīdzekļus ASV.
Administrācijas amatpersona teica, ka amatpersonas sagaida, ka Polestar būs jālūdz īpaša atļauja saskaņā ar galīgo noteikumu. Polestar atteicās sniegt komentārus.
Septembrī Baidena administrācija pabeidza krasu tarifu paaugstināšanu Ķīnas elektrisko transportlīdzekļu importam, un šomēnes tā iekļāva galveno Ķīnas akumulatoru uzņēmumu CATL to uzņēmumu sarakstā, kas apsūdzēti par valsts militārās palīdzības sniegšanu.
Jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps, kurš stāsies amatā 20. janvārī, vēlas nepieļaut Ķīnas automobiļu importu, bet ir atvērts Ķīnas automobiļu ražotājiem, kas ražo automobiļus ASV.